חיפוש באתר
 חפש
 

 
 
 
 
הנחיות להגשת עבודות מחקר המבוססות על מסד הנתונים של יילודים במשקל לידה נמוך מאוד – מלנ"מ
 להגדרות רשמיות של נתוני המסד (באנגלית) לחצו כאן
כללי
·         מסד הנתונים של יילודים במשקל לידה נמוך מאוד (מלנ"מ) בישראל כולל נתונים על למעלה מ-99% מיילודי מלנ"מ בישראל ולפיכך הינו מסד הנתונים היחיד בעולם המשקף נתונים לאומיים.
·         מטרת מסד הנתונים לספק לפגיות בישראל נתונים המאפשרים בקרה לאיכות הטיפול ובכך לגרום לשיפור בתוצאות הטיפול בפגים. נתוני המסד משמשים בסיס גם לדוחות לאומיים על פי הצורך. נתוני המסד יכולים לשמש גם למטרות מחקר.
·         מסד המלנ"מ מנוהל במסגרת מכון גרטנר בתמיכת משרד הבריאות ומספק דוחות שנתיים ורב שנתיים מתוך נתוני המסד.
·         נתוני המסד נאספים על ידי כל מחלקות הפגים ושייכים למחלקות הפגים. כל שימוש בנתוני המסד נעשה באישור מנהלי הפגיות או מי שקיבלו הרשאה לפעול בשמם.
·         נתוני המלנ"מ נשמרים בצורה בלתי מזוהה. כל שימוש בנתוני המלנ"מ יכול להיעשות רק בצורה בלתי מזוהה. כמו כן בשימוש בנתוני המסד, אין אפשרות זיהוי של המרכזים הרפואיים.
 
הגשת בקשות לעבודות מחקר מבוססות מסד נתוני מלנ"מ
·         אישור עבודות מחקר המבוססות על מסד נתוני מלנ"מ נעשה ע"י ועדת המחקר של מסד המלנ"מ. ועדת המחקר פועלת בחסות פורום מנהלי מחלקות ויחידות ילודים ופגים בישראל.
·         על מנת לאפשר למקסימום חוקרים אפשרות שימוש במסד הנתונים, יכול חוקר לשמש חוקר ראשי רק בעבודה אחת בכל זמן נתון.
·         החוקר הראשי של עבודת מחקר חייב להיות נאונטולוג שעובד באחת הפגיות השותפות למסד הנתונים או נאונטולוג שפרש ב 5 שנים האחרונות. חוקרי משנה יכולים להיות מכל דיסציפלינה אחרת.
·         הוועדה מצפה שכל חוקר משנה המשתתף בעבודת מחקר במסגרת מסד הנתונים יתרום חלקו למחקר.
·         מסד הנתונים לא ישמש לעבודות גמר של סטודנטים לרפואה, לעבודת גמר לתארים מתקדמים או לצורך ביצוע עבודות מדעי יסוד.
·         הצעת עבודת מחקר המבוססת על מסד נתונים צריכה להיעשות על פי פורמט סטנדרטי (טופס בנספח).
·         הצעה לעבודת מחקר במסגרת מסד הנתונים צריכה להיות מוגשת ברמה אקדמית נאותה.
·         על ההצעה לכלול את הפרטים הבאים:
o       שם החוקר הרשי
o       שמות חוקרי המשנה
o       המחלקות המשתתפות במחקר
o       נושא המחקר
o       היפותזה ורקע מדעי המצדיק את ביצוע המחקר
o       שיטות המחקר כולל Primary and Secondary Outcome variables יחד עם רשימת confounding variables  אפשריים.
o       רשימת ספרות
·         הצעות לא קבילות:
o       הגשת בקשה יכולה להתבסס רק על נתונים הקיימים במסגרת מסד הנתונים. הצעה הדורשת נתונים שלא קיימים במסד לא תועלה לדיון. (למשל קשר בין דמם תוך מוחי ותפקוד בלוטת התריס. אין במסד נתונים על תפקוד בלוטת התריס ולכן הצעה זו איננה ישימה).
o       הצעה המשתמשת בנתונים המזהים את היילודים הכלולים במסד הנתונים.
·         הצעות חריגות:
o       הצעה להשוואה בין נתוני המסד לנתונים אחרים שאינם כלולים במסד הנתונים. מומלץ לברר אפשרות הביצוע מול מנהל מסד הנתונים לפני הגשת ההצעה ולצרף את חוות דעתו להצעה.
o       הצעה המשתמשת בנתונים המזהים את המרכזים הרפואיים – הצעה כזו תהיה מלווה מכתב הסכמה חתום של מנהלי המחלקות המשתתפות, מתואמת עם ועדת ההיגוי של המסד ועם מנהל המסד. ועדת המחקר וועדת ההיגוי של המסד יעודדו ביצוע מחקרים מסוג זה.
 
הליך אישור מחקר בועדת הלסינקי
·         כל מחקר המאושר ע" ועדת המחקר עובר לאישור ועדת הלסינקי של מרכז רפואי שיבא.
·         קבלת אישור מועדת הלסינקי תתבצע בעזרת מנהל מסד הנתונים.
 
זמן מוקצב לביצוע מחקר
·         יש לשאוף לביצוע מחקרים שאושרו ע"י ועדת המחקר תוך שנה מקבלת אישור ועדת הלסינקי. אי התחלת המחקר ידרוש הגשה חדשה לוועדת המחקר לפני הגשת אישור לוועדת הלסינקי עם הסבר לדחייה. הועדה רשאית לאשר או לדחות את הדחייה.
·         תוקף אישור ועדת הלסינקי הוא לשנה. במידה ועבודת המחקר לא הסתיימה ולא צפויה להסתיים תוך שנה, על החוקר הראשי לדווח למנהל מסד הנתונים על סטטוס המחקר ולבקש להאריך את תוקף ההלסינקי לשנה נוספת. יש לבקש הארכת אישור ועדת הלסינקי לשנה נוספת לא יאוחר מחודש לפני תום האישור הראשון שניתן.
·         במידה ותוך שנה מקבלת אישור לביצוע עבודת מחקר, לא הוחל בביצועה, יש לנמק מדוע לא הוחל בביצועה. במידה והיו אילוצים שלא איפשרו את התחלת ביצוע העבודה תוך שנה, אזי ניתן לבקש להאריך את אישור ביצוע העבודה בשנה נוספת.
·         אי הגשת בקשה להארכת תוקף ההלסינקי בשנה נוספת תיחשב כויתור מצד החוקרים על ביצוע עבודת המחקר ומשמעותה מתן אפשרות לחוקרים אחרים לביצוע מחקר באותו נושא.
 
פירסום עבודות מחקר המבוססות על מסד הנתונים
·         כל עבודת מחקר המבוססת על נתוני מסד נתוני מלנ"מ חייבת באזכור הבא בין רשימת מחברי המאמר: in collaboration with the Israel Neonatal Network""
·         כל עבודת מחקר המבוססת על נתוני מסד נתוני מלנ"מ חייבת באזכור רשימת המחלקות השותפות למסד הנתונים באפנדיקס (ראה למטה).
·         על מנת להבטיח דיוק הדיווחים המדעיים המבוססים על מסד הנתונים, יש להעביר לעיונו ולאישורו של מנהל המסד בטרם פרסום או הצגה, כל אחד מהבאים:
o       הטיוטה הסופית של כל מאמר המיועד לפרסום.
o       תקציר המוצג כפוסטר בכינוס מדעי
o       תקציר המוצג כהרצאה בכינוס מדעי
 
 Appendix:
 The Israel Neonatal Network, participating centers in the Israel National Very Low Birth Weight Infant database
 Coordinating center: The Women and Children’s Health Research Unit, Gertner Institute, Tel Hashomer.
Neonatal departments: Assaf Harofeh Medical Center, Rishon Le Zion; Barzilay Medical Center, Ashkelon; Bikur Holim Hospital, Jerusalem; Bnei Zion Medical Centre, Haifa; Carmel Medical Center, Haifa; English (Scottish) Hospital, Nazareth; French Hospital, Nazareth; Hadassah University Hospital Ein-Karem, Jerusalem; Hadassah University Hospital Har Hazofim, Jerusalem; Haemek Medical Center, Afula; Hillel Yafe Medical Center, Hadera; Italian Hospital, Nazareth; Kaplan Hospital, Rehovot; Laniado Hospital, Netanya; Maayanei Hayeshua Hospital, Bnei-Brak; Meir Medical Center, Kefar Saba; Misgav Ladach Hospital, Jerusalem; Naharia Hospital, Naharia; Poria Hospital, Tiberias; Rambam Medical Center, Haifa; Rivka Ziv Hospital, Zefat; Schneider Children's Medical Center of Israel and Rabin Medical Center (Beilinson Campus), Petach-Tikva; Shaare-Zedek Hospital, Jerusalem; Sheba Medical Center, Tel-Hashomer; Soroka Medical Center, Beer-Sheva; Sourasky Medical Center, Tel-Aviv; Wolfson Medical Center, Holon; Yoseftal Hospital, Eilat.
 
   חזור למעלה   |    מפת אתר  |   עיצוב אתרים עיצוב אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים